← všechny aktuality

Připravovaná kniha * Identita a obraz: Případ Mexiko

Rádi bychom vás informovali o dalším téměř dokončeném projektu. V druhé polovině roku 2022 by měla vyjít dlouho očekávaná kniha Identita a obraz: Případ Mexiko kulturní antropoložky Magdaleny Haakenstad Kohákové.

Na dofinancování závěrečných prací bude během následujících dní spuštěna Hithit kampaň.

Kniha Případ Mexiko je vyprávěním mexických dějin od předhispánského období do 30. let 20. století skrze murální malby a další formy vizuální komunikace. Svým způsobem tak odráží a navazuje na tradici kronikářství, tolik typického pro latinsko-americkou spisovatelskou produkci. Je do jisté míry lodním deníkem zachycujícím změny proudů (diskurzů) umění ve veřejném prostoru Mexika ve vztahu k utváření národní identity (identit), přičemž se snaží ozřejmit jaké větry a bouře k těmto proměnám vedly. Je svébytnou brikoláží, která se pokouší prostřednictvím jednotlivých fragmentů podat náhled na jistou historickou, kulturní a společenskou zkušenost.

Magdalena Haakenstad Koháková, Ph.D. (1985) je kulturní antropoložka žijící mezi Prahou a Seattlem. Mexiko jí nadchlo svou hlubokou kulturní minulostí, ulicemi zářícími barvami a tepajícími životem při její první cestě Mexikem v létě 2006, tehdy jako studentky Etnologie na brněnské Filosofické fakultě. Její kroky následovaly přes studium kulturní antropologie v Praze, Madridu, Ciudad de México a Seattlu. Během let 2009 a 2013 Magdalena uskutečnila v Mexiku několik terénních a archivních výzkumů, kdy se zabývala uměním ve veřejném prostoru jako prostředkem politického vyjednávání a utváření vlastní (sub)kulturně specifické kolektivní identity. Tento dlouhodobý výzkumný záměr a nadšení pro dozvídání se životních příběhů současných umělců vedlo k napsání této knihy, disertační práce a povídek z mexického metra, na kterých autorka v současné době pracuje.

Podobné aktualityvšechny aktuality →