← všechny publikace

Sborník pro R. Šváchu – AKA GRAND MASTER, 2013

Sborník Pro R.Š. aka Grand Master vznikl původně jako samizdatová tiskovina k 60. narozeninám historika architektury Rostislava Šváchy. Přispěvatelé, historici umění, architekti a další spřízněné duše, se považují za jeho žáky nebo mu chtějí poděkovat za podněty pro svou práci. Profesor Rostislav Švácha svým působením na Akademii výtvarných umění v Praze a na Univerzitě Palackého v Olomouci ovlivnil již celou generaci architektů a historiků umění. Koncepce sborníku vyšla z tohoto faktu, shrnuje proto příspěvky od příslušníků obou disciplín. Kniha nesleduje jediné téma, naopak jejím hlavním znakem je rozmanitost. Tu určuje směřování jednotlivých autorů, kteří působí jako architekti, historici umění, památkáři, publicisté, překladatelé, vysokoškolští pedagogové nebo ještě studují.

Témata pokrývají téměř celé pole působnosti Rostislava Šváchy, což při profesorově pracovitosti není lehký úkol. Objevuje se zde uměleckohistorická studie, medailon stavby, komentovaný překlad, esej, rozhovor, a v neposlední řadě i editorská práce. Zastoupeno je baroko, období první republiky, poválečná doba i současnost. Architekty jsme požádaly primárně o texty či skici vyjadřující jejich způsob uvažování, neboť Rostislav Švácha je velkým kritikem absence soudobého architektonického myšlení v Čechách. Nechybí ani památkářská problematika nebo aktivistický postoj, Rostislavu Šváchovi vlastní. Své zástupce zde mají také jeho mimoprofesní lásky, literatura a hudba.

Pane profesore, všechno nejlepší! Terezie Nekvindová a Karolina Jirkalová

Publikace je v formátu pdf volně ke stažení: AKA GRAND MASTER


Bibliografické údaje: Autor Terezie Nekvindová, Karolína Jirkalová Vydal: Ausdruck Books ISBN 978-80-260-4350-8 Grafický design Linda Dostálková Rok 2013

Podobné publikacevšechny publikace →