← všechny projekty

SUPERPOZICE, 2018

Proč se snažit vytvořit stroj, který by simuloval mysl dospělého člověka? Neměli bychom se spíše pokusit vytvořit stroj simulující mysl dítěte? Pokud bychom tento stroj posléze náležitě vzdělávali, získali bychom tak mozek dospělého člověka.

Nemůžeme očekávat, že dobrý dětský stroj najdeme na první pokus. Musíme experimentovat s výukou jednoho takového stroje a pozorovat, jak dobře se učí. Pak můžeme vyzkoušet další a zjistit, jestli je lepší, nebo horší. [Zjevně existuje spojitost mezi tímto procesem a evolucí…] Můžeme však doufat, že tento proces bude časově úspornější než evoluce. Přežití těch nejzdatnějších je pomalou metodou, jak zjistit, co je výhodnější. S uplatněním vlastní inteligence by experimentátor měl být schopen proces urychlit. Stejně důležitá je skutečnost, že si experimentátor nebude muset vystačit s nahodilými mutacemi. Pokud dokáže příčinu nějaké slabiny, bude pravděpodobně schopen vymyslet takový druh mutace, který tuto slabinu následně odstraní.

Superpozice je scénická úvaha pro dva performery.

Dvě postavy pohybující se prostorem: bloudící X (Jakub Gottwald) a meziprostor (Jindřiška Křivánková) představují dvojitou spirálu symbolu a znaku. Představují dvě existující formy, které jsou neustále v opozici, jsou vzájemnými protipóly, pro což ale není žádné přesné vysvětlení.

Svět je v superpozici. Svět, který je rozsáhlou sítí vzájemně propojených materiálních i nemateriálních věcí. Většinu dne vidíme, vnímáme a interagujeme jen s povrchem, který je malým oknem do této sítě. Ovšem právě to, co je pod povrchem, má na naše životy největší vliv. Skrývají se tam všechny kulturní axiomy, jež nezpochybňujeme, a na nich je vše také postaveno.

Superpozice říká, abychom se pod povrch podívali a začali si s těmi nitkami hrát. Pokud je totiž vše propojeno – genderové role, biologie s kulturou, člověk a technologie –, i malé zatahání za nitku může vyvolat dalekosáhlé změny. Především pro ty, kdo se nebojí na rozhraní kultury, biologie a technologie pohybovat pod povrchem, je velká část toho, co znamená být člověkem, otevřená a dostupná *up for grabs*


Režie, text Aleš Čermák Dramaturgie Ewa Zembok Sound design Michal Cáb Light design Jaro Repka Účinkují Figura [◊] Jindřiška Křivánková Figura [X] Jakub Gottwald Dokumentace Dita Havránková

Webové stránky projektu: Superpozice


Externí zdroje: 

V roce 2019 vyšla publikace s názvem The Twin Ship Tao, jejíž součástí je aktualizovaná verze textu, který posloužil, jako námět pro scénickou úvahu Superpozice. Knihu je možné zakoupit přes distribuční síť Kosmas.

Doslov ke knize The Twin Ship Tao napsal filozof Jakub Albert Ferenc. Jakubův text si můžete přečíst na jeho blogu: The Twin Ship Tao

Scénická úvaha Superpozice vznikla za podpory Divadla X10 v roce 2018.

Podobné projektyvšechny projekty →