← všechny projekty

SPOLEČNÝ SMYSL, 2019

„Když jsem přišla o zrak, dostala jsem určitou odměnu

– začala jsem vnímat čas.“

,,Nevlastníme žádné Já, vane na nás zvenčí, uniká a vrací se nám zpět v dechu.“

Společný smysl je performativní instalace, zvuková performance – participativní dramatizace sluchového procesu, která je primárně komponována pro nevidomé a zrakově handicapované publikum, je ale určena i dětem a dospělým a všem, kteří touží „vidět“ jinak.

Vy se proměníte ve mě a já se vtisknu do vás.“

Ponořte se do světa, kde čas proudí jinak. Ponořte se do světa, kde vy nemusíte naplňovat čas, ale čas začne naplňovat vás. Zkuste chvíli poslouchat ticho. Nechte se unášet měkkou tmou. Můžete se změnit v někoho a nebo v něco jiného a nikdo z vás se to nedozví. Vy se proměníte ve mě a já se vtisknu do vás.

,,Zamyslela jsem se nad tím a řekla: Já vidím! Ale ne vždycky. Někdy je jednodušší dívat se jinými částmi těla.“

Předtím, než jsem přišla o zrak, musela jsem zaplňovat svůj čas různými věcmi. Nyní ne. Prostě žiji. Napadlo vás někdy, že má sněhová vločka paměť? Já například žiji v paměti na sněhovou vločku.


Námět Jindřiška Křivánková Režie, text Aleš Čermák Choreografie, tanec Markéta Vacovská, Jindřiška Křivánková Účinkuje Jakub Gottwald Sound design Michal Cáb Lightning design Jaro Řepka Dokumentace Dita Havránková

Webové stránky projektu: Společný smysl


Externí zdroje:

Kulturní instituce nepočítají s lidmi s handicapem: Rozhovor pro rádio Wave

Jindřiška Křivánková vystoupila 28/1/2019 společně s ředitelkou Divadla X10 Lenkou Havlíkovou v pořadu ArtCafé. Rozhovor si můžete poslechnout na: Artcafé

Zkrácená verze je k přečtení na: Nové možnosti divadla


Projekt vznikl jako koprodukce Divadla X10 a Kolonie z.s. za finanční podpory Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Podobné projektyvšechny projekty →