← všechny projekty

[0] – AiS&SiA, 2017

Dvacáté první století se ukazuje být jedinečným mixem nekompetentnosti a brilantnosti → špič- kové technologie a primitivismu → změkčilosti a brutality. Dvacáté první století je krajinou meče a magie. Svět je najednou nějaký hrubý, neznalý, zároveň brilantně sofistikovaný → inteligentní.

To všechno může zároveň existovat vedle sebe. (Technický vývoj v oblasti výroby rekreačních dronů se za posledních pět let výrazně posunul. Drony jsou velice spolehlivé a hlavně cenově dostupné. Paralelní vývoj v oblasti miniaturních fotoaparátů a smartphonů velice rychle přetransformoval tyto objekty do polohy [válečné strategie].

[0] ↔ AiS&SiA (Asymmetry is Strategy & Strategy is Asymmetry) byla původně performativní přednáška, která vznikla v rámci příprav stejnojmenného filmu v roce 2017 v Londýnském organizaci pro současné umění Gasworks. Film vznikl na základě důkladného výzkumu propagandistických videí, v nichž bojovníci ISIS představují nové bojové strategie. Videa ukazují novou taktiku preparovaných dronů. Na trupu dronu je upevněn mechanismus, do něhož je vložen 40mm granát. Mechanismus je nad místem určení odjištěn a granát svržen na konkrétní cíl.


Koncept, text  Aleš Čermák Performer Jindřiška Křivánková Sound design a kompozice Matouš Hejl

Esej doprovázející film je volně ke stažení (str. 7-10): [0] ↔ AiS&SiA asymetrie je strategie & strategie je asymetrie

 

Více informací na stránkách organizace Gasworks

Rezidenční pobyt byl podpořen Czech Centre, London and Arts Institute, Prague.

Podobné projektyvšechny projekty →